Narodowe Święto Niepodległości

Opublikowano: wtorek, 10 listopad 2020

W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się głównie jako data zakończenia I wojny światowej. Dla nas Polaków to przede wszystkim moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów. Polska powstała z kolan.

NIECH ŻYJE POLSKA !

Z kart historii

   Od 1795 aż do 1918 roku Polska została wymazana z map Europy. Przyczyniły się do tego ówczesne państwa sąsiadujące z Polską: Austria, Rosja i Niemcy. Polacy próbowali odzyskać wolność w efekcie wielu Polaków straciło życie walcząc bezskutecznie o Polskę. Najwięcej  ofiar pochłonęły powstania. Listopadowe w latach 1830-31 i powstanie styczniowe 1863 – 64.

   Dopiero I wojna światowa, w czasie której państwa zaborcze stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność. Dokładnie w dniu, w którym zakończyły się walki, 11 listopada 1918 roku, władzę w Warszawie obejmował Józef Piłsudski – człowiek, który w czasie I wojny światowej najbardziej starał się odbudować państwo polskie, walcząc na czele legionów.

  Do 1936 roku 11 listopada był głównie świętem wojska. Dopiero od roku 1937 zaczęto obchodzić go jako święto państwowe - Dzień Niepodległości.

  To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy im hołd i podziękowania wywieszając flagi na budynkach różnych instytucji państwowych, swoich domach, kładąc kwiaty, wieńce i znicze w licznych miejscach pamięci.

  W Sobolach takim miejscem pamięci jest obelisk uroczyście odsłonięty 1 lipca 2018 roku, znajdujący przy strażnicy OSP w Sobolach. Uczczono trzy jubileusze ważne nie tyko dla mieszkańców Soból, ale całej społeczności gminy Ulan-Majorat.

 

600-lecie Wsi Sobole

100-lecie Odzyskania Niepodległości

oraz

100-lecie OSP Sobole

 

Tego dnia mamy możliwość oglądania transmisji telewizyjnej z defilady wojskowej oraz uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

11 listopada jest dla wielu z nas lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.

Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, uczczenie tego dnia zmieniło sposób przeżywania tego święta. W naszej szkole także zmieniło swój coroczny charakter. Jednak szkoła chce wyrazić swoją wdzięczność za to, że możemy czuć się wolni i bezpieczni a w tym roku przekazujemy Wam tę dobrą nowinę poprzez najmłodszą społeczność szkolną.

 

Dziękujemy Kochanym Przedszkolakom.

 

      Przedszkolaki w dniu akademii.                                       Kto ty jesteś........?

  Kliknij w film                                                                                        Kliknij w film

          

 

 

Jesteśmy Polką i Polakiem to brzmi dumnie.               Pierwsza kadrowa na wojenkę rusza.

Kliknij w film                                                                                            Kliknij w film

           

 

 

 

 

Przygotowali: Anna Paskudzka 

                       Edyta Więcławska 

Odsłony: 180

Strefa logowania