CUDZE CHWALICIE…..WYCIECZKA PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Opublikowano: poniedziałek, 21 czerwiec 2021

Celem wyprawy było zwiedzanie muzeów i poznanie historii regionu.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Nowoczesne, na miarę XXI wieku multimedialne muzeum jest poświęcone ostatniej bitwie kampanii wrześniowej, kiedy to Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, stoczyła bój z niemieckimi oddziałami pod Kockiem. Wśród bardzo wielu cennych eksponatów zobaczyliśmy m. in. elementy umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego oraz wojsk niemieckich i sowieckich, dokumenty, zdjęcia i pamiątki osobiste żołnierzy.

Pobyt w Woli Gułowskiej pozwolił nam przenieść się w czasy II wojny światowej i walk Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, pod dowództwem generała brygady Franciszka Kleeberga. Dzięki nowinkom technicznym uczniowie mogli poczuć atmosferę tamtych dni uczestnicząc w ataku lotniczym i bombardowaniu. Pobyt w ,,schronie” wywołał niezapomniane wrażenia.

Oprócz tego w sali regionalnej uczniowie mogli zobaczyć różne przedmioty codziennego użytku pochodzące z czasów ich rodziców i dziadków.

Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – jedna z najpiękniejszy rezydencji magnackich w Polsce. Uczniowie byli zachwyceni rozmiarem i wyposażeniem pałacu, ilością i jakością dzieł  z przełomu XIX i XX wieku.  Z przyjemnością również poznawali otoczenie kompleksu pałacowo – parkowego, gdzie wielkim zainteresowaniem cieszyły się pawie prezentujące swoje przepiękne ogony.

Ciekawym miejscem w Kozłówce jest również powozownia, gdzie zgromadzono pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki

Ostatnim punktem naszego wyjazdu  był Firlej - to doskonałe miejsce na wypoczynek dla amatorów słońca i wody. Jezioro otoczone jest ładnymi, piaszczystymi plażami, idealnie nadającymi się do opalania. Woda w jeziorze jest czysta i ciepła.

Dzień  17 czerwca 2021r dostarczył każdemu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wrócili zmęczeni i bardzo zadowoleni. To była interesująca i pouczająca wycieczka po naszej” Małej Ojczyźnie”.

Odsłony: 315