ĆWICZENIA Z PAMIĘCI

Opublikowano: środa, 11 wrzesień 2019

9 września 2019 r. w Szkole odbyły się warsztaty, których tematem przewodnim były Ćwiczenia z pamięci. Warsztaty poprowadzili artyści z Lublina: Ludomir Franczak – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej                  i festiwalach w Polsce i na świecie, oraz Magdalena Franczak – artysta wizualny.

Uczestnikami byli uczniowie klasy VII i VIII.

         Podstawowym celem warsztatów jest uzmysłowienie ich uczestnikom fenomenu zawodności ludzkiej pamięci.  W naszej kulturze pamięć stanowi niezwykle istotny element, który jest nieustannie weryfikowany przez historię i jej źródła. W procesie budowania tożsamości – czy to narodowej, czy prywatnej, rodzinnej – te dwa elementy mocno na siebie oddziałują i nierzadko zwalczają.

         W warsztatach skupiono się na samym procesie pamięciowym i jego istocie. Pokazano, że zawodność ludzkiej pamięci może być lepszym bodźcem do działania, niż historia potwierdzona dokumentem. Ujawniono szereg możliwości, tworząc w ostateczności legendę, bajkę.

         Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie fikcyjnej historii na podstawie rzeczywistego zdarzenia. Historii, która byłaby permutacją rzeczywistości, nieznacznie ją wykrzywiała, manipulowała. Zadanie to ma pokazać możliwości, jakie niesie ze sobą ludzka zdolność wybiórczego pamiętania, ale jednocześnie uczulić na niebezpieczeństwa manipulacji informacją      i historią. Ukazać, jak powstaje legenda.

Zadaniem pośrednim jest zatem zasianie wątpliwości, sceptycyzmu wobec zasłyszanych (przeczytanych) historii, ale jednocześnie zwrócenie uwagi na to że każda bajka ma swoje źródło w prawdziwych wydarzeniach.

       Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w zadania warsztatowe, a podsumowaniem było przedstawienie na forum wykonanych prac.

 

Franczak, 

 

Odsłony: 311

Strefa logowania